Schedule and participants of the 2022 Russian Figure Skating Championships

The 2022 Russian Figure Skating Championships are scheduled to take place from December 22 to 26 in Saint Petersburg – one of the top national championships before the 2022 Winter Olympics.

SCHEDULE (local time zone; time zone converter)

Wednesday; December 22

20:30 – Draw Ceremony

Thursday; December 23

13:15 – Men, Short Program
16:05 – Ice Dance, Rhythm Dance
18:20 – Opening Ceremony
19:05 – Pairs, Short Program

Friday; December 24

12:45 – Ice Dance, Free Dance
15:15 – Men, Free Skate
18:20 – Women, Short Program

Saturday; December 25

15:30 – Pairs, Free Skate
18:00 – Women, Free Skate

Sunday; December 26

13:00 – Victory Ceremonies
14:00 – Exhibition Gala (starting order below)

PARTICIPANTS

Final results of women’s discipline:

  1. Kamila Valieva – 283.48
  2. Alexandra Trusova – 248.65
  3. Anna Shcherbakova – 239.56
  4. Adeliia Petrosian – 233.97
  5. Sofia Samodelkina – 233.09
  6. Sofia Muravieva – 230.31
  7. Elizaveta Tuktamysheva – 224.40
  8. Maiia Khromykh – 217.18
  9. Kseniia Sinitsyna – 204.61
  10. Veronika Yametova – 191.37
  11. Sofia Samodurova – 183.26
  12. Anastasia Zinina – 181.45
  13. Valeria Shulskaya – 180.92
  14. Anastasia Morozova – 180.57
  15. Ksenia Gushchina – 171.62
  16. Polina Sviridenko – 166.02
  17. Arina Onishchenko – 163.56
  18. Veronika Peterimova – 155.40

Judges’ Scores

Final results of men’s discipline:

  1. Mark Kondratiuk – 284.37
  2. Mikhail Kolyada – 283.70
  3. Andrei Mozalev – 278.28
  4. Evgeni Semenenko – 274.28
  5. Petr Gumennik – 267.45
  6. Alexander Samarin – 264.73
  7. Alexey Erokhov – 261.48
  8. Gleb Lutfullin – 251.53
  9. Dmitri Aliev – 251.40
  10. Makar Ignatov – 250.77
  11. Vladislav Dikidzhi – 250.17
  12. Artem Kovalev – 249.07
  13. Artur Danielian – 248.35
  14. Ilya Yablokov – 243.71
  15. Roman Savosin – 225.40
  16. Kirill Sarnovskiy – 221.92
  17. Andrei Anisimov – 213.08
  18. Egor Rukhin – 184.95

Judges’ Scores

Final results of pairs’ discipline:

  1. Anastasia Mishina & Aleksandr Galliamov – 243.74
  2. Aleksandra Boikova & Dmitrii Kozlovskii – 239.87
  3. Evgenia Tarasova & Vladimir Morozov – 228.20
  4. Daria Pavliuchenko & Denis Khodykin – 220.18
  5. Iuliia Artemeva & Mikhail Nazarychev – 213.19
  6. Karina Akopova & Nikita Rakhmanin – 210.77
  7. Natalia Khabibullina & Ilya Knyazhuk – 195.86
  8. Ekaterina Chikmareva & Matvei Ianchenkov – 195.83
  9. Yasmina Kadyrova & Ivan Balchenko – 188.90
  10. Anastasia Mukhortova & Dmitry Evgenyev – 187.94
  11. Ekaterina Geinish & Ilya Mironov – 176.33
  12. Ekaterina Petushkova & Evgenii Malikov – 166.15

Judges’ Scores

Final results of ice dance discipline:

  1. Alexandra Stepanova & Ivan Bukin – 223.37
  2. Diana Davis & Gleb Smolkin – 207.70
  3. Elizaveta Khudaiberdieva & Egor Bazin – 195.75
  4. Annabelle Morozov & Andrei Bagin – 195.65
  5. Elizaveta Shanaeva & Devid Naryzhnyy – 187.19
  6. Anastasia Skoptsova & Kirill Aleshin – 185.72
  7. Arina Ushakova & Maxim Nekrasov – 180.23
  8. Tiffany Zagorski & Jonathan Guerreiro – 179.50
  9. Elizaveta Pasechnik & Dmitry Blinov – 166.48
  10. Ekaterina Mironova & Evgeni Ustenko – 163.29
  11. Vlada Pavlenina & Aleksnadr Aleksanyan – 154.24
  12. Angelina Lazareva & Maxim Prokofiev – 152.49
  13. Ksenia Ermakova & Vladislav Panteleyev – 112.17
    WD – Victoria Sinitsina & Nikita Katsalapov – 1st after RD (93.61)

Judges’ Scores


Starting order for exhibition gala

1 – Karina Akopova & Nikita Rakhmanin
2 – Anastasia Skoptsova & Kirill Aleshin
3 – Petr Gumennik
4 – Iuliia Artemeva & Mikhail Nazarychev
5 – Sofia Samodelkina
6 – Elizaveta Shanaeva & Devid Naryzhnyy
7 – Evgeni Semenenko
8 – Annabelle Morozov & Andrei Bagin
9 – Adeliia Petrosian
10 – Daria Pavliuchenko & Denis Khodykin
11 – Andrei Mozalev
12 – Elizaveta Khudaiberdieva & Egor Bazin
13 – Elizaveta Tuktamysheva
14 – Paradise (synchronized skating team)
INTERMISSION
15 – Evgenia Tarasova & Vladimir Morozov
16 – Anna Shcherbakova
17 – Mikhail Kolyada
18 – Alexandra Trusova
19 – Diana Davis & Gleb Smolkin
20 – Evgenia Medvedeva
21 – Aleksandra Boikova & Dmitrii Kozlovskii
22 – Alina Zagitova
23 – Alexandra Stepanova & Ivan Bukin
24 – Mark Kondratiuk
25 – Anastasia Mishina & Aleksandr Galliamov
26 – Kamila Valieva


The selections of the figure skaters who will take part at the 2022 European Championships were announced on December 26.

5 thoughts on “Schedule and participants of the 2022 Russian Figure Skating Championships

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: